Nadškof Zore za Radio Ognjišče: Za nami je leto, polno izzivov

5.1.2024 Ljubljana Škofija Ljubljana, Civilna družba
Foto: Anze Malovrh/STA Foto: Anze Malovrh/STA

Leto, ki je minilo, je bilo leto posebnih izzivov, s tem pa tudi posebnih milosti, je v pogovoru za Radio Ognjišče ocenil ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Spregovoril je tudi o pomanjkanju duhovnikov in sodelovanju z ljubljansko mestno oblastjo.

Vizitacija, poplave, dejavnost Slovenske karitas

Na ljubljanski nadškofiji so bili precej zaposleni z apostolsko vizitacijo, za katero je Zore sam zaprosil Sveti sedež. »Da se razčistijo določene trditve in govorice, ki so se začele pojavljati v javnosti.« Močno navzoče v letu 2023 je bilo srečevanje z ljudmi v času poplav, spremljanje dejavnosti Slovenske karitas in župnij. »Tudi navdušenje nad tem, kako so se odzvali ljudje in kako so župniki pokazali pripravljenost sodelovanja s krajevnimi ustanovami, vrtci in šolami, ko se je pokazalo, da so prostori na začetku šolskega leta še neprimerni za pouk in so jih brez vsakih pomislekov sprejeli v župnijske prostore.«

Pohvala ljubljanskim mestnim službam

Tretja stvar, ki je zaznamovala leto, je bila priprava na Evropsko srečanje mladih, ki je bilo prvič v Sloveniji. Takšna organizacija po nadškofovih besedah zahteva primerno pripravo, zato je tudi to zahtevalo njihovo pozornost. Pri tem je Zore pohvalil tudi nekatere ljubljanske mestne službe, ki so se ob pripravi srečanja pokazale kot zelo kooperativne in so našli skupni jezik. »Pa naj bo to javni promet ali cena najema dvorane v Stožicah, kjer so te mestne službe razumele potrebe, razmere in temu tudi prisluhnile. Zato se jim tudi lepo zahvaljujemo.«

Želja po boljšem sodelovanju ostaja

Vseeno si Zore želji boljše sodelovanje z mestno občino, saj kdaj dobi občutek, kot da je Cerkev na nek način v tem prostoru prestolnice nekaj popolno obstranskega. Pri tem je navedel primer, ko so obnavljali streho in fasado nadškofijskega dvorca, ko so morali plačati najemnino za pločnik, da so postavili gradbeni oder. »In ta najemnina je bila višja, kot je bila najemnina za stojnice na Pogačarjevem trgu, kjer decembra in januarja vsak dan izvajajo pridobitno dejavnost. Torej, da je vzdrževanje kulturnega spomenika dražje kot najemnina za pridobitno dejavnost, ni prav.«

Ogroženo baročno središče Ljubljane?

Žalosti ga še, da turistom ne znajo predstaviti, kdo so in kdo živi v tem mestu. »Ljubljana je, pa to ni samo moje opažanje, vedno manj dostojna za predstavitev neke prestolnice in naroda, v katerem igra vlogo glavnega mesta. Težko razumem, da je kapital tu tako zelo odločujoč, da smo pripravljeni ogroziti to baročno središče Ljubljane za neko garažno hišo, ki je po mojem mnenju in mnenju strokovnjakov, res ne potrebujemo, saj si prizadevamo, da bi bilo v mestu nekoliko manj prometa. Tu se mi zdi, da z mestno občino ne najdemo tistega pravega sodelovanja.«

V pogovoru z nadškofom Stanislavom Zoretom prisluhnite še ali v luči pomanjkanja duhovnih poklicev razmišljajo o združevanju župnij, kako ocenjuje odnos Cerkve z državo, kako gleda na migracije v Evropi, ali tudi Cerkev spodbuja kakšno od ideologij in ali ga preseneča, da državna oblast ignorira svete maše za domovino. Prisluhnite v pogovoru z njim in ostalimi škofi ordinariji.

Vir novice: Radio Ognjišče